Тенденции в развитието на спорта Доджбол в България – история на развитие
История на развитието на спорта Доджбол в България
Това е част част от Дипломна работа на президента на Федерация Народна топка България Константин Миладинов – Ким Рейки 19.06. 2023 г. Национална спортна академия“Васил Левски“. Правата са запазени!
Спортът в България претърпя много промени след 1989 г. Те са резултат от политически, икономически и социални фактори и засегнаха сериозно развитието на физическото възпитание и спорта. Многократната промяна на принципите на управление от обществено-държавен към държавно-обществен също дава своето отражение върху спорта. Засегнати са спортът в свободното време, детско-юношеският спорт, спортът за високи постижения и разбира се системата на физическото възпитание в образователните институции, в т.ч. и университетите, спортът за всички. Ефективното управление до 1990 г. е било причината за впечатляващите резултати, постигани от нашите спортисти на престижни форуми като олимпийските игри, както и световни, европейски и републикански първенства.
След 1992 г. спортът започва да отстъпва своите позиции и влошава своето развитие. Спортистите на България регистрират по-ниски показатели на двигателна активност и състезателни постижения. Това е следствие от горепосочените промени в управлението, но и от липсата на ясно изразена държавна политика спрямо спорта и неговата потребност. Липсата на развитие е сериозен повод за притеснение и дава основание за изследване на управлението на спорта чрез приложение на научен подход.
Литературният преглед показва, че след промените повечето проведени изследвания, свързани с физическото възпитание и спорта са обвързани с физическото развитие и физическата дееспособност на хора от различни възрасти, обучението и практикуването ( любителски или състезателно) по различните видове спорт, както и потребностите, интересите и мотивацията на българите за спортуване в свободното им време. Политиката, стратегията, програмирането, структурата, функциите, ресурсното осигуряване, законодателната уредба и развитието на спорта в България не са изследвани достатъчно задълбочено или не са изследвани въобще. Без научно обоснована информация за тези области, промяната в политиката би била рискова и пагубна. Това е достатъчно основание за научно изследване в тези области, ако искаме спортът да заеме своето достойно място в обществения живот на хората.
Целите, които са определени в Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта са за периода между 2012 г. и 2022 г. Те засягат интеграцията на физическото възпитание и спорта в преустройството на образователната ни система. Друга поставена цел е изграждането на организационни, материално- технически и кадрови предпоставки за подобряване на нивото на спортното майсторство в университетите, без да се обединят задължителната спортна подготовка и състезателния спорт. Друга важна част от Националната стратегия е организирането на масови прояви, които да образоват мнозинството от хората, но и популяризират спорта, налагат модел на поведение, фирмират навици за здравословен начин на живот. Не на последно място, осигуряването на финансиране за извършването на спортна дейност е важна част от Националната стратегия. За съжаление тази държавна стратегия е само на хартия и по последни данни за състоянието на спорта в България , спортът не търпи никакво развитие, няма финансиране, държавата облагодетелства определени близки до нея спортни федерации, няма поглед за развитие, свързан с последните спортни тенденции сред подрастващите, Прекалено голямата бюрокрация и възможностите за финансиране на дейностите само и единствено чрез проектно финансиране, изисква нови компетентности сред треньорите, като в някои случаи ги превръща в книжни плъхове, вместо да се концентрират върху учебно-тренировъчния процес.
Към днешна дата, в България има 10 функциониращи доджбол спортни клубове. Само 5 от тях са извън София – по 1 в Русе, Пловдив, Благоевград, Варна, Плевен. Федерацията по Доджбол има Национална стратегия и Програма за управление и развитие на спорта и адекватен подход в ресурсното осигуряване. Основен акцент за развитието на мрежата от спортни организации, както и ефективният мениджмънт на Националната Федерация е популяризирането на спорта сред подрастващите и имплементиране на модел за работа с учители, родители и ученици в образователните институции. В процес сме на учредяване на още спортни Доджбол клубове като утвърдена форма, но поради липсата на достатъчно финансиране процесът на развитие се забавя. Благодарение на дейността на ФНТБ, интересът към този спорт от хора в различни възрасти се увеличава все повече, нуждата от специалисти също, както и нуждата от все по-голямо финансиране. По тези причини ФНТБ предприе необходимите действия Спортът Доджбол от 2018 стана спорт за висше образование в Национална спортна академия ”Васил Левски” благодарение на тогавашния ректор Професор Пенчо Гешев-ДН, тогаващния зам. ректор Професор Николай Изов-ДН и настоящ ректор Професор Красимир Петков – ДН.
Доджболът е единственият достъпен неконтактен отборен спорт, който е създаден специално за потребностите на малки и големи без значение техния пол, възраст, религия, социално положение, защото се играе в смесени състави от мъже и жени, а това го прави забавен, привлекателен и интересен. Доджболът има за цел да се превърне в любим спорт за всички, тъй като се практикува на различни настилки – в зала, на сняг, на батут, на плаж, навсякъде в природата, и не е необходимо специално техническо оборудване или настилка, за да се практикува, а само от една до пет топки. С течение на времето Доджболът стана любим ученически спорт, от 2019 г. е и студентски спорт благодарение на АУС Академик и доцент Злати Джуров, т.е. спорт за всички. ФНТБ е на път да превърне спорта в професионален и олимпийски. А за всички докоснали се до спортни занимания по Доджбол е магнетично, емоционално, завладяващо и изключително динамично спортно занимание – и като атрактивност на наблюдаването на спротни срещи, и като възможност за достъпно участие.
През 2014 година Константин Миладинов – Ким Рейки – оформи идеята, че е необходимо да се запази и развие любимият спорт на българските деца – народна топка. Идеята е да се създаде организация, която да съчетае традицията на любимата за всички деца игра и съвременните тенденции в развитието на този спорт. Като идеолог Константин Миладинов се заема със задачата със собствени усилия и средства да реализира проект „Федерация Народна топка България“. за целта създава Фондация“Ким Рейки“ и я финансира с идеята спорта Доджбол да бъде развит като първи проект.
Целите на Фондация ‘Ким Рейки“ са :
• Популяризиране, развитие, стимулиране и финансиране на талантливи българи;
• Популяризиране, развитие, стимулиране и финансиране на масовия спорт в страната с цел повишаване двигателната култура и укрепване на физическото и психическото здраве на българите;
• Популяризиране, развитие, стимулиране и финансиране на хора с изявени способности в сферата на спорта, науката, изкуството и културата.
• Популяризиране, развитие, стимулиране и финансиране на всяка дейност спомагаща за развитие и утвърждаване на българското /националното/ самочувствие и историческо самосъзнание;
• Популяризиране и развитие на общочовешките, обществено-културните и духовни ценности.
Целите на Федерация Народна топка България са :
”Народна топка България” е национален управителен орган на организираното занимание с този спорт в нашата страна. Сдружението прерасна във Федерация „Народна Топка България“, която ще работи в обществена полза за развитието на този спорт в цялата страна. На този етап не се финансира от държавата. Разчита на ясни идеи, чисти намерения, прости правила, на собствен персонал и на помощта на доброволци. Стратегическата посока е постигане на измерима полза за всеки честен човек чрез занимания с народна топка.
„Народна топка България” се стреми да създаде регулирана среда за конкуренцията в този спорт и работи за разширяване на базата и усъвършенстване чрез включване на отбори, съставени без възрастови ограничения. В сектора на високите постижения ще се формират женски, мъжки и смесени отбори, ще има състезания за националната купа и турнири и шампионати сред учениците и студентите. Обединяващо звено в целия цикъл е гарантиране на развитие на всеки чрез поддържане на подходящи правила, основаващи се на честността и равноправието.
„Народна топка България” е координатор на разпространението на правилата и принципите на този нов стар спорт, на популяризирането на знанията и добрите практики, придобити от други организации, с които е установено сътрудничество.
След необходимата регистрация по българските закони се присъединихме официално към членство в Европейската федерация и в Световната асоциация по народна топка.
„Народна топка България” разчита на спонсори за утвърждаване на този спорт като част от физическата култура на българите.
„Народна топка България” е отговорна за определянето на добри играчи и организирането им в национални отбори с цел участие в международни състезания.
На 11 ноември същата година се провежда учредителното събрание, а на 17 февруари 2015 година с решение на Софийския градски съд „Федерация народна топка България“ е вписана в регистъра. Веднага следва приемане в Европейската федерация по доджбол, а месец по-късно, на 21 март 2015 година, новоучредената федерация става част и от Световната асоциация по Дожджбол. През 2015 година „Федерация Народна топка България“ подава документи за спортен лиценз в Министерството на спорта. Две години по-късно, на 2 май 2017 година, Федерацията получава държавно признание и лиценз. През 2018 година, на 11 ноември, Доджбол / народна топка/ вече е специалност за висше образование в Националната спортна академия „Васил Левски“. Приемането в семейството от спортни дисциплини на НСА се осъществява през същата година с безрезервната подкрепа на цялото ръководство, начело с ректора проф. Пенчо Гешев, доктор, заместник – ректора проф. Николай Изов, доктор, проф. Красимир Петков, д.н., декан на факултет “Спорт“, и проф. Иван Колев, д. н., ръководител на катедра „Технически и ледени спортове“. Развитието на специалността продължава с бързи темпове и през 2020 г. с новия ректорски мандат на проф. Николай Изов, доктор, чрез въвеждане на магистърска програма и следдипломна квалификация за треньори по доджбол. Републиканските първенства и другите турнири от календара на „Федерация народна топка България“ се провеждат в многофункционалната спортна зала на Националната спортна академия „Васил Левски“.
„Федерация народна топка България“ развива доджбол/народна топка без ограничение на участниците по възраст, пол и етническа принадлежност. Доджболът е единственият спорт, който разрешава смесени отбори – мъже и жени, състоящи се от повече от двама спортисти. Създадени са правила, чрез които могат да се провеждат състезания и за хора с увреждания. Оборудването на игрищата и екипировката са достъпни за всички, а терените могат да бъдат разнообразни.
На 11 ноември 2017 година България играе в София първия си международен мач /приятелски/ с отбора на Пакистан, който след оспорван двубой завършва успешно за по-опитния отбор на гостите с преднина само от една точка 6:7. На мача официално присъства и президентът на Световната асоциация по доджбол г-н Том Хиксън. През 2018 е приет нов закон на спорта и федерацията подава документи за прелицензиране на 16 септември 2019 година. На 20 ноември 2019 година организацията официално получава безсрочен спортен лиценз и става единственият официален орган в страната , който може да упражнява и развива този спорт, както и да представя България на международни турнири. В управителния съвет, избран на 16 септември 2018 година, влизат 5 човека: Константин Миладинов – президент и председател на управителния съвет на ФНТБ, президентът на клуб по народна топка THE SEAGULLS/ VARNA и вицепрезидент на ФНТБ, президентът на клуб по народна топка THE SMARTS и Вицепрезидент на ФНТБ, президентът на клуб по народна топка „Приказка без край“ и вицепрезидент на ФНТБ, президентът на клуб по народна топка „Фюжън академи“ и вицепрезидент на ФНТБ, като всеки един от тях отговаря за конкретна дейност, свързана с развитието на спорта в страната. И още нещо – България е първата страна в света, в която доджболът получава държавно признание чрез лицензирането на Федерацията. Нашата страна също така е и първата държава, в която доджболът става академична специалност и дава възможност на много млади хора да придобият професионални познания за по нататъшно развитие на спорта.
През 2018 година, на 16 декември, в НСА се провежда първото държавно първенство, като на него първи републикански шампион в историята на този спорт става отборът по Доджбол THE SMARTS – София. През 2019 година, на 23 ноември, отново клуб THE SMARTS печели титлата „Републикански шампион на България“ за Купата на Федерацията. Клубът постига същия успех през 2020 г. и 2021 г. като добавя и две републикански титли по плажен Доджбол през 2020 г. и 2021 г.
На 16 юли 2019 година, след успешно издържани кандидатстудентски изпити, в новата специалност „Треньор по доджбол“ във Факултет „Спорт“, катедра „Технически и ледени спортове“ на Националната спортна академия „Васил Левски“ са приети първите 5 студенти. Първият кандидатствал, приет и записал се студент е президентът на Федерацията Константин Миладинов, който е член на Борда на Световната асоциация по доджбол като представител на Европа. Така той дава пример за необходимостта от научно и методическо развитие на този спорт. През следващата 2020 година, на 16 юли, за втори път са приети още 6 студенти, а през 2021 г. още 9 нови студенти. До момента има завършили 8 човека Магистратура СВП – Доджбол и трима Бакалаври. Президентът на ФНТБ Константин Миладинов – Ким Рейки /Kim Reiki е първият човек в света, който завършва бакалавърска степен за висше образование „Треньор по Доджбол / Народна топка „, както е и първия след това надградил образованието си със степен Магистър СВП (спорт за високи постижения ) в НСА“Васил Левски“.
През 2020 година Доджболът става част от Асоциацията за университетски спорт „Академик“ към НСА /част от Световната Университетска организация/.
От началото на дейността си представители на “Федерация народна топка България“ посещават над 400 училища в страната, за да запознаят децата с новите правила на спорта доджбол, който по същество е друга форма на познатия на всички спорт Народна топка. Правилата са въведени след заседание на Световната Асоциация през 2015 година , когато 70 страни кандидатстват за приемането на доджбол за олимпийски спорт. Условието от страна на Олимпийския комитет е спортът да има единни правила. Перспективата е в близко бъдеще (до 2024 година), след изтичане на контролния период за наблюдение, Доджболът да стане олимпийски спорт.
От 2017 година до днес „Федерация Народна топка България“ организира и провежда над 250 турнира, събития, тиймбилдинги и състезания в училища, университети, общини и фирми, в синдикални организации и обединения. Спортът е изключително достъпен и увлекателен, магнетичен и динамичен, може да се играе на плаж, в зала, на сняг , на батут и на различни терени сред природата .
България е първата страна в света, в която доджболът получава държавно признание чрез лицензирането на Федерацията. Нашата страна също така е и първата държава, в която доджболът става академична специалност и дава възможност на много млади хора да придобият професионални познания за по нататъшно развитие на спорта.
Федерация „Народна топка – България” е уникален многопосочен проект. Той включва масов и професионален спорт, здравословно хранене, медийни проекции на идеята. Ще се създадат още клубове в цялата страна, които ще издигнат народната топка на национално и международно ниво. Затова предлагаме сътрудничество по пътя към реализация на идеята, която ще ни изведе до Олимп. Има много възможности за популяризиране на марки, продукти и дейности. Имаме нужда от партньор , с който да осъществим бъдещите си планове в дългосрочен аспект на национално и регионално ниво или от партньори , които биха ни помагали за отделни събития или турнири.
Искаш да кажеш нещо??