Възникване и развитие на спорта Доджбол в световен мащаб
Това е част част от Дипломна работа на президента на Федерация Народна топка България Константин Миладинов – Ким Рейки 19.06. 2023 г. Национална спортна академия“Васил Левски“. Правата са запазени!
ЛИНК КЪМ ОФИЦИАЛНИЯТ САЙТ НА СВЕТОВНАТА СОЦИАЦИЯ ПО ДОДЖБОЛ
Няма точни данни за възникването на спорта Народна топка / Доджбол в световен мащаб. Единственото сигурна част от историята е, че това е спорт любим на поколения хора от цял свят и от десетилетия насам – магнетичен, емоционален, динамичен. Всяка страна в света си има свои правила на играта . В България спорта е известен от 30-те години на миналия век като “Народна топка” и по последни данни е пренесен от Германия. В различните страни има най-различни наименования, правила и се играе на различни настилки с различни размери и форми – кръг, квадрат, правоъгълник, две полета с консули, различни размери на игрището, различен брой играчи, както и различен брой топки от 1 до 10. Организирането на спорта Доджбол в Световна Асоциация, Континентални и Национални федерации след 2013г., както и кандидатстването на спорта като Олимпийски, предизвика по естествен път нужда от единни правила в този спорт за всички страни членки на тези организации. Вече има единни световни правила по доджбол и той се практикува на поле с размери 17/8 метра, в два отбора по 6 състезатели, в две полувремена по 15 минути, а в игра има 5 топки. В световен мащаб спортът изгражда своята организирана състезателна история благодарение на Националните спортни федерации.
В Англия училищният и студентският доджбол са на много високо ниво. Във всяко училище и университет е престиж да има отбор по доджбол. От 1914 г. Доджболът там е приет в учебните училищни и университетски програми, като в последните 10 години се провеждат целогодишно първенства, шампионати, турнири на различни видове настилки. През юни 2017 г., ФНТБ покани в България за приятелска среща отбора на Шефийлд Университи, общо 36 състезатели (12 мъже, 12 жени и 12 човека смесен състав). На 11 ноември 2017 г. ФНТБ покани Националният отбор на Пакистан за първата в световната история на спорта междуконтинентална приятелска среща по Доджбол, на която специален гост за събитието бе и президентът на световната Асоциация по Доджбол , Том Хиксън, тъй като България е член на световната асоциация през декември 2015 г. Спортът Доджбол придобива все по-голяма популярност във всички страни по света на 6 континента. Световната асоциация по доджбол е официалният световен управителен орган на доджбола, работещ като сдружение с нестопанска цел на 6 континента в партньорство с 48 национални федерации, представяйки над 70 милиона души по света. До 2022 г. WDA развива спорта в над 70 държави в цял свят и достига до над 90 милиона участници.
WDA увеличава устойчивото участие на масови, състезателни и високи нива в спорта в партньорство с националните и континентални федерации.
Във вторник, 22 октомври 2013 г., Световната асоциация по доджбол беше създадена чрез сливането на три континентални органа под един Световен съвет. От 2013 г. се появи Африканската федерация по доджбол и следователно континенталните органи представляват регионите на Африка, Америка, Азиатско-Тихоокеанския регион и Европа. До момента в WDA членуват над 70 страни, като България е представител на Европа и част от Борда на WDA. Благодарение на Том Хиксън, през 2015 г. СА кандидатства в Международния оплимпийски комитет, за да направим спорта Доджбол Олимпийски. В момента сме под наблюдение и се надяваме в бъдеще това да се случи. До момента са проведени три световни първенства Манчестър 2016 г., Ню Йорк 2018 г., Египет 2022 г.
Европейската федерация по Доджбол ( EDF ) е континентален ръководен орган за всички национални федерации по доджбол в Европа. Създадена е през 2012 г. от англичанина Ник Пинок. Благодарение на г-н Пинок, България ставa член на EDF през 2015 г. По това време във ЕФ членуват 12 страни, а в наши дни те вече са 24. От тогава всяка година се провеждат Европейски първенства и Централно европейски на различни настилки в различни Европейски страни – Англия, Австрия, Нидерландия, Швейцария, Хърватска, Шотландия, Ирландия, Франция, Италия, Словения и други.
Федерация „Народна топка – България” е уникален многопосочен проект. Той включва масов и професионален спорт, здравословно хранене, медийни проекции на идеята. Ще се създадат още клубове в цялата страна, които ще издигнат народната топка на национално и международно ниво. Затова предлагаме сътрудничество по пътя към реализация на идеята, която ще ни изведе до Олимп. Има много възможности за популяризиране на марки, продукти и дейности. Имаме нужда от партньор , с който да осъществим бъдещите си планове в дългосрочен аспект на национално и регионално ниво или от партньори , които биха ни помагали за отделни събития или турнири.
Искаш да кажеш нещо??