Интегриран подход и включване на спорта Доджбол в учебната програма по ФВС на основното, средно и висше образование

Интегриран подход и включване на спорта Доджбол в учебната програма по ФВС на основното, средно и висше образование

Това е част част от Дипломна работа на президента на Федерация Народна топка България Константин Миладинов – Ким Рейки 19.06. 2023 г. Национална спортна академия“Васил Левски“. Правата са запазени!

Като отборен спорт с топка, Доджболът може да заеме място в учебните програми от първи до дванадесети клас, включен като спорт в допълнителният час за спортни дейности.  Спортът Доджбол вече се развива усшешно и в сферата на висшето образование , и е предпочитан спорт от студентите.  Голямото предимство на спорта Доджбол пред всички останали спортове е , че се играе в смесени състави ( мъже и жени ), достъпен е и разнообразен в практикуването му на няколко вида настилки – зала, плаж, сняг, трева и навскякъде в природата, няма възрастови, физически и полови ограничения. Това са изключително полезни характеристики, които ще помагнат на децата да контактуват правилно помежду си. Доджболът с атрактивните му достъпни правила ще допринесе значително за развитието на важни социални умения при децата като екипност, взаимопомощ, лидерство.

ОСВОВНАТА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПОРТА Е ДОСТЪПНОСТ И МАСОВОСТ, БЕЗ ВЪЗРАСТОВИ И ПОЛОВИ ОГРАНИЧЕНИЯ,  и се играе в три категории – смесени състави (мъже и жени ), мъже и жени. Това е единствения спорт в света, който се играе отборно в смесени състави  от мъже и жени с повече от двама състезатели.

Мястото на спорта Доджбол в учебните програми от 1-12 клас

В начален етап (I-IV кл.) целта на обучението по Доджбол е да запознае учениците с правилата на играта, да се достигне определено ниво на основните двигателни качества, умения и навици в съответствие със сензитивните периоди на възрастта, както и  да се формира положителна нагласа към дейностите и траен интерес към физически упражнения свързани със спецификата на спорта Доджбол. Целта на заниманията през целия етап е заедно с треньора да разучат основните технически елементи на спорта Доджбол, както и начално разучаване на етичните правила в спорта за честна игра.

В първи клас учениците е необходимо да разпознават и изпълняват хвърляне и хващане на място и в движение със специфичните за доджбола топки с размер 1, да прилагат разучените умения в условията на подвижни и щафетни игри. Началното разучаване на отделните елементи е свързано с обяснение и демонстрация.

Във втори клас изучените вече елементи се затвърждават и усъвършенстват, като се добавя и усвояването на нови знания –  хвърляне по цел от място с топки размер 1. Учениците могат  да прилагат разучените умения в условията на подвижни, щафетни и спортно подготвителни игри свързани със специфичните двигателни умения на спорта Доджбол.

В трети клас надграждането може да продължи като се усвояват различни начини на подаване, хващане, различни техники за хвъляне с топки размер 2. Учениците могат да изпълняват и разпознават основните технически действия от място и в движение ( хващане с две ръце на гърди, хващане с една ръка, хвърляне с една ръка или две ръце от рамо, допълнително разучаване на правилата като изпълняват техническите действия с помощта на различни  щафетни и спортно-подготвителни игри съобразени с характерната двигателна активност на спорта.

В четвърти клас учениците е необходимо да разпознават и изпълняват основните технически елементи и действия и да ги прилагат в спортно подготвителни отборни игри характерни за спорта Доджбол, да се наблегне на развитие на периферното зрение поради участието и постоянното движение на 5 топки по време на игра чрез различни игрови ситуации характерни за спорта.

В прогимназиалния етап ( V-VIIкл.) целта на обучението по Доджбол е  учениците да разпознават  основните понятия и правила за изпълнение на двигателни  задачи и разбиране на значението на физическите упражнения за здравословния начин на живот; да придобиват способности за адаптация към изменящите се условия на  природната и на социалната среда чрез целенасочена двигателна дейност в подкрепа на устойчивото развитие; да повишава индивидуалната двигателна подготовка и обогатяване на  двигателния опит с общоразвиващи и специални физически упражнения, технически умения и упражнения, както и с изправителен характер; да се достигне определено равнище на основните двигателни качества и   навици в съответствие със сензитивните периоди на възрастта; да придобият на знания, двигателни умения и навици за постигане на  двигателно-познавателна и спортно-състезателна подготвеност по доджбол и придобиване на състезателен опит.

Започва обучението в тактика. В пети, шести и седми клас учениците разпознават и изпълняват хвърляне по цел ( подвижна и неподвижна ) , хващане (овладяване)  и хвърляне в движение назад в защита и нападение , изпълняват индивидуални и групови тактически действия в  нападение и защита, участват в състезания по доджбол, а също така знаят исторически факти и събития за вида спорт.

В първи гимназиален етап ( VII-Xкл.) целите на обучението е важно да бъдат  свързани с  познаване ролята и значението на дейности и норми на физическото възпитание и спорта и ролята им за формирането на здравословен начин на живот, формиране на спортен стил на живот и избор на подходящ вид двигателна  дейност за самоусъвършенстване, разширяване на двигателния опит чрез използване на съвременни системи от упражнения на физическо възпитание с оздравителна, спортна и приложно ориентирана насоченост. В този етап, учениците би трябвало вече да притежават спортна образованост и специална физическа подготовка.
Необходимо е да се наблегне на усървуршенстването на техническите елементи и изучаването на тактически схеми в надапение и защита.Учениците участват в състезания и съдийстват.

Във втори гимназиален етап (XI-XIIкл.) целта на обучението е  учениците да притежават спортно-състезателна образованост по доджбол, както и да могат да  оценяват собствения си двигателен опит; Да разкриват зависимости и тенденции за самоусъвършенстване на теоретическата, физическата, технико-тактическата и психическата подготовка и  да умеят да анализират самостоятелно  постигнатите резултати.

Освен това дождболът може да се използва и в часовето по физическо възпитание и спорт във всички възрасти като подготвителна игра за други видове спорт – футбол, хандбал, волейбол , баскетбол, както и за разнообразяване на часовете по ФВС и внасяне на допълнителен емоционален заряд. Плътността на урока в спорта Доджбол е изключително висока, защото се обхваща целият клас, а самата игра е изключително интензивна.

!!!!!!!    В чисто приложен аспект за усъвършенстване на координационните способности се използват три основни методически похвата:

– усвояване на нови и разнообразни движения с постепенно увеличаване на тяхната координационна сложност, но свързани със спецификата на спорта Доджбол и неговите правила;

– развитие на способността за бързо преустройство и рационално съгласуване на двигателните действия в съответствие с променящата се игрова обстановка;

– повишаване на точността на пространствените, времевите и силовите параметри на двигателните действия и възприятия.

Основен начин за възпитаване на ловкостта е овладяването на разнообразни двигателни навици и умения. Това води до увеличаване запаса на двигателните навици и оказва положително влияние на функционалните възможности на двигателния анализатор.

При възпитаване на ловкостта като способност за овладяване на нови движения могат да бъдат използвани всякакви упражнения, но само до толкова, доколкото те включват нови елементи. С автоматизиране на навика значението на такова физическо упражнение като средство за възпитаване на ловкостта намалява.

Като говорим за развитие на ловкостта в системата на училищното физическо възпитание при ученици от 5 клас, трябва да споменем че основно средство е физическото упражнение. То трябва да бъде с повишена координационна сложност, по този начин ще се развие чувството за пространство, време и степен на нервно мускулно усилие.

Упражненията за развиване на ловкостта поставят на сериозно изпитание редица функции (вегетативни и двигателни) на организма, поради което бързо настъпва умора. Това изисква да се дават сравнително по-често интервали за отдих, тъй като по-ефективни са тези упражнения, който се изпълняват в относително възстановено функционална състояние.  Това в голяма степен се отнася за ученици  в прогимназиален етап 11-14г.

Основно изискване при тренировката за ловкост е непрекъснатото повишаване на координационните трудности, които трябва да преодоляват занимаващите се.

Особено ефективна е работата с интервално-променливата интензивност при честа смяна на обстановката. При подбора на средствата и методите трябва да се има предвид, че ловкостта е качество, което се изгражда продължително време.

Ловкостта като част от общата физическа подготовка успешно се реализира чрез подвижни и спортни игри – баскетбол, волейбол, тенис на маса и футбол. Двигателните навици са също средство за развиване на ловкостта.

Хубавото, е че  децата в училище изучават много и разнообразни спортове и това помага за развитието на комплексната ловкост.

Като обобщение за развитието на ловкостта в системата на училищното физическо възпитание може да кажем, че  за съжаление развитието на това качество е твърде слабо в момента. Причина за това, е че в часовете се отделят само по няколко минути за развитие на двигателните качествата.

Каква е оценката и положителният ефект за образователната институция?

– Спортните дейности насърчават личностното развитие, укрепвайки самочувствието, мотивацията, социалните умения, дисциплината на учениците.

– Спортът Доджбол предоставя занимания през свободното време, които придружават тийнейджърите в една ключова за тях възраст, като превенция на рисково поведение.

–  Физическата активност подпомага учебния процес и има положителен ефект върху здравето на подрастващите.

– Спортът Доджбол може да бъде средство за (ре)интеграция на деца и младежи в неравностойно положение в образователната система, както и допълнителен стимул за редовно посещение на училище.

– Спортът Доджбол предоставя възможност за насърчаване на недискриминацията посредством съвместни дейности, изграждане на екип и честна игра сред младежи от различен социален и етнически произход, дава възможност за общуане и на момчета и на момичета в смесени отбори.

– Спортните дейности, които организира Федерация „Народна топка“ през ваканционния период и извънучебно време могат да предоставят безопасно пространство за обмен и за занимания в свободното време за момичета и момчета от различни възрастови групи в училищна възраст.

– Спортът Доджбол е забавно средство за запознаване с демократичните ценности и упражняване на основни човешки права, гражданско образование.

– Спортът Доджбол предоставя добри условия за социална работа с младежи и реализиране на различни иницативи, подкрепящи учебния процес.

– Спортните дейности, организирани от Федерация „Народна топка“ извън редовната учебна програма привличат много допълнителни участници, в това число и родители и правят училищата по-привлекателни.

Кандидатствайте в Национална спортна академия „Васил Левски“ специалност “ Треньор по Доджбол/ Народна топка“ с образователна квалификационна степен Бакалавър или Магистратура Спорт за високи постижения ! Станете част от екипа на Федерация Народна топка България, за да градим заедно бъдещето на този достъпен, масов, атрактивен, високоскоростен, ацикличен, безконтактен , без възрастови, расови и полови ограничения, национален, световен спорт ДОДЖБОЛ ! 🙂
В случай, че имате интерес да се занимавате с нещо, което е в полза на обществото и сте готови да оставите следа в сърцата на малки и големи , свържете се с мен на тел. номер : +359885948496
Или на имейл:
magicmanstudio@abv.bg
Ако му се учи на един млад човек , Национална спортна академия предлага много възможности. Може да излезете като висшист Треньор по Доджбол и втора специалност Спортен мениджър или Преподавател по ФВС. Ако желаете в допълнение може да се подготвите за живота след НСА като изкарате курсове за Масажист , за Учител по ски , Спасител и др. 🙂 Всичко зависи от вас !

Федерация „Народна топка – България” е уникален многопосочен проект. Той включва масов и професионален спорт, здравословно хранене, медийни проекции на идеята. Ще се създадат още клубове в цялата страна, които ще издигнат народната топка на национално и международно ниво. Затова предлагаме сътрудничество по пътя към реализация на идеята, която ще ни изведе до Олимп. Има много възможности за популяризиране на марки, продукти и дейности. Имаме нужда от партньор , с който да осъществим бъдещите си планове в дългосрочен аспект на национално и регионално ниво или от партньори , които биха ни помагали за отделни събития или турнири.

Всяка закупена топка за Доджбол / народна топка подпомага нашата дейност на национално ниво !
ТОПКИТЕ за ЗАЛА “DBFB GOTCHA® BALL” СА С РАЗМЕР 7 ИНЧА ПО ДИЗАЙН НА ФЕДЕРАЦИЯ НАРОДНА ТОПКА БЪЛГАРИЯ С АВТОР ЕВА ПАВЛОВА И СА ОФИЦИАЛНО ОДОБРЕНИ и сертифицирани ОТ WORLD DODGEBALL ASSOCIATION за развитието на този спорт в България.
Топката е от текстил и е лека, а при удар е безболезнена.
ТОПКИ ЗА ДОДЖБОЛ НА АДРЕС  WWW.GOTCHA.BG

    Вашето име (задължително)

    Вашият Email (задължително)

    Относно

    Вашето съобщение

    Директен линк към топките:
    Телефон: 0885948496
    Kim Reiki

    Няма отговори за "Интегриран подход и включване на спорта Доджбол в учебната програма по ФВС на основното, средно и висше образование"


      Искаш да кажеш нещо??

      HTML е позволен